محل تبلیغات شما

اوراسیا فرصتی ممتاز برای صادرات گوجه فرنگی 

✒️محمدی، انجمن گوجه‌کاران ایران 

 

با اجرایی شدن توافقنامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، زمینه های تجارت کالا و خدمات بین ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل روسیه، قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان فراهم می شود.

 

منحصراً ما به وضعیت صادرات و واردات گوجه فرنگی این کشورها پرداخته‌ایم تا نشان دهیم چه موقعیتهای خوبی در پیش داریم.

 

 در مقاله ای کشورهای جهان را ازلحاظ میزان واردات گوجه فرنگی در سال 20 رده‌بندی کرده اند که طبق آن روسیه با 629.8 میلیون دلار واردات در رده پنجم قرار دارد؛ و بلاروس با 116.6 میلیون دلار رده 12،قزاقستان 45.1 میلیون دلار رده 26،قرقیزستان 3.7 میلیون دلار رده 56، ارمنستان 1.1 میلیون دلار در رده 77 جهان قرار دارند! و اینکه در این رده بندی که شامل 3 کشور می شود نامی از ایران به عنوان وارد کننده وجود ندارد! همانطور که در لیست صادرکنندگان محصولات گوجه فرنگی نامی از این پنج کشور وجود ندارد و در این لیست ایران در رده دهم صادرکنندگان برتر جهانی با 244.7 میلیون دلار بوده است!

 

بنابراین اگر مسئولان بتوانند مسیر صادرکنندگان ایرانی را فراهم کنند قطعا آینده خوبی در انتظار محصولات گوجه فرنگی ایرانی هست، کما اینکه در این شرایط نباید ترکیه را فراموش کرد رقیب پرآوازه ای که در رده 8 صادرکنندگان جهانی می باشد و بیشتر محصولات گوجه فرنگی این کشورها رو تامین می کند.

 

نکته جالبتر اینکه عراق نیز با 21.9 میلیون دلار در رده 38 واردکنندگان جهان ایستاده است؛ کشوری که هرساله با مدیریت ضعیف ایرانیان گامی بسوی ترکیه بر میدارند.

 

 

گروه های واتس‌اپ انجمن گوجه کاران ایران

لینک صفحات مجازی انجمن گوجه کاران ایران

اوراسیا فرصتی ممتاز برای صادرات گوجه فرنگی

رده ,دلار ,گوجه ,میلیون ,فرنگی ,صادرکنندگان ,میلیون دلار ,گوجه فرنگی ,در رده ,در این ,دلار رده ,اوراسیا فرصتی ممتاز

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها